Başka ülkelerden gelen insanlarla tanışmak, sorun yaratan bir soru ya da ulusumuz ya da ırkımız hakkında biraz hakaret eden bir yorum soruncaya kadar her şey yolunda. Bir ülke veya etnik kökene ilişkin klişeler ve yanlış anlamalar yeni bir şey değildir, ancak 2018’den beri olduğumuz için yabancı dostlarımızı eğitmeye veya düzeltmeye başlamalıyız. Ya da şans eseri bunu okuyan bir yabancıysanız, devam edin ve not alın.

“İngilizcen neden iyi?”

Yabancıların Filipinler'e Söylememesi Gerekenler

Çünkü yüzlerce yıl farklı ülkeler tarafından sömürgeleştirildikten sonra, farklı dilleri kendimize dahil ettik. Bazen her gün bazı İspanyolca kelimeler kullandığımızı bile bilmiyoruz. Ayrıca, okulda iyi bir eğitim aldığımız için İngilizce de ikinci dilimiz.

“Neden bu kadar çok aile üyeniz var?”

Yabancıların Filipinler'e Söylememesi Gerekenler

Bu bizim kontrolümüz dışında. Filipinliler çok aile odaklılar, bu yüzden toplantılarımız ve Noel partilerimiz çok yanıyor. 4. kez kaldırılan kuzenlerimiz bile toplantılarımıza davet ediliyor. “Ne kadar neşeli” kavramını benimsememiz bizim suçumuz değil.

“Neden karaoke seviyorsun?”

Yabancıların Filipinler'e Söylememesi Gerekenler

Biz şarkı söylemeyi seven bir milletiz. Ve biz de bayağı iyiyiz. Bildiğiniz tüm şarkı yarışmasını tekrar izleyin ve muhtemelen bir Pinoy yarışmacısı bulacaksınız. Filipinli bir parti karaoke olmadan tamamlanmayacak. Komşular şikayetçi değilse, doğru yapmıyorsunuzdur.

“Tüm Filipinliler bir yabancıyla evlenmek istiyor, böylece yurtdışında yaşayabilirler”

Yabancıların Filipinler'e Söylememesi Gerekenler

Her şeyden önce, hayır. Belki bazılarımız yapar, ama çoğumuz kendi moreno ve maginoo oğlumuzdan memnunuz , çok teşekkür ederim. Artı, yabancı erkekler de Pinoy’lerin yaptığı gibi yerel şakalar yapmayacak.

“ Neden bütün bu tuhaf yemekleri yiyorsun ?”

Yabancıların Filipinler'e Söylememesi Gerekenler

Köpek pulutans , çok uzak illerde izole bir durumdur. Cat siopao sadece bir şehir efsanesidir. Birçoğumuz asla köpek ya da kedi yemedik ve bu fikirden nefret ediyoruz. Beğenme ile yanlış bir şey yok olsa Balut veya tamiluk , ISAW veya papaitan . Her ülkenin kendine özgü lezzetleri vardır; bize kendimizin zevkini çıkaralım.