PAD’nin siyah insanlar arasında beyazlardan daha yaygın olmasına rağmen, geçmiş araştırmalar pek çok siyah katılımcıyı kullanmadı.

Sigara içen Afrikalı-Amerikalılar, periferik arter hastalığı gelişimi için daha yüksek risk altında olabilir, yeni bir çalışma diyor.

Günde bir paket sigaradan fazla sigara içmek, Çarşamba günü Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nde yayınlanan yeni bir çalışmada, katılımcılar arasında günde 19’dan daha az sigara içenlerden daha fazla PAD geliştirme riskini de artırdı .

“Jackson Heart Study, Afrika kökenli Amerikalılarda kardiyovasküler risk faktörlerini değerlendiren en büyük tek alanlı kohort çalışmasıdır. Bu önemli veri, sigara içmenin bu popülasyonda incelenen bir alan olan Afrika kökenli Amerikalılarda periferik arter hastalığı üzerindeki etkisini keşfetme fırsatı sunar. , “Mississippi Üniversitesi Tıp Merkezi Üniversitesi’nde tıp profesörü ve araştırma uzmanı olan Donald Clark, UPI’ye söyledi.

Plak bacaklardaki arterleri tıkadığı ve bu bölgeye kan akışını sınırladığı zaman gelişir. Devam ederse, kalp krizi ve felç için daha yüksek bir risk oluşturabilir. PAD, Amerikan Kalp Birliği’ne göre, ABD’de, özellikle 50 yaş ve üstü olmak üzere, sekiz ila 12 milyon kişiyi etkiliyor.

“Periferik arter hastalığı, klodikasyon (yürüme bacaklarında ağrı), egzersiz intoleransı, yaşam kalitesini düşürme, enfeksiyon ve amputasyonla ilişkilidir. Bunlar, kalp hastalığı ve inme sık sık belirtilen ve iyi bilinen riskini tamamlayabilen ilave mesajlaşma noktalarıdır. Clark sigara içmenin neden olduğunu söyledi.

Geçmiş çalışmalar, PAD’in siyah insanlar arasında beyazlardan daha yaygın olmasına rağmen, pek çok Afrikalı-Amerikalı içermiyordu. Bu, araştırmacıları sigara içmenin diabetes mellitus, hipertansiyon ve PAD geliştirmede obezite gibi diğer risk faktörlerine karşı ne kadar önemli olduğunu anlamalarını engelledi.

Clark, “Afrika kökenli Amerikalılarda sigara kullanımı ile periferik arter hastalığı belirteçleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi hedefledik. Bu verinin sigara içiminin bu popülasyondaki olumsuz etkileri konusundaki anlayışımızı genişletmesini umuyoruz.” Dedi.

“Çalışmamız sadece Afrikalı Amerikalıları içerdi ve bu nedenle PAD’in diğer gruplara göre duyarlılığını özel olarak değerlendirmedi. Ancak önceki çalışma, PAD’ın Afrika kökenli Amerikalılar arasında beyaz olmayanlara göre daha fazla olduğunu göstermiştir. Clark, bu konuda sigarayı bırakma etkisinin PAD’ı düşürme etkisini değerlendirme çabalarını desteklediğini belirtti.