Kondom (Prezervatif) Nedir? Erkeksel.com

Genellikle kondom gebelik kontrolü ve cinsel hastalıklardan korunma amacıyla kullanılır. Evet gebelik kontrolü için bir çok yöntem olabilir ama kolay ve sık kullanılan olduğu için kondom tercih edilir. Gebelik kontrolü derken anlatmak istediğimiz cinsel ilişki sırasında kadının hamile kalmaması için bir tür korunma yöntemidir. Kondom ile birlikte bir çok farklı yöntem bulunmaktadır ve kondom diğer bir isimle prezervatif olarak da bilinmektedir. Kaç tip kondom vardır sizce ona da değinelim. Erkek ve kadın olmak üzere iki tip kondom vardır.

Erkek Kondomu (Prezervatif)

Kondom (Prezervatif) Nedir? Erkeksel.com

Erkek cinsel organı yani penisin üzerine sarılan kauçuk veya plastikden yapılmış ince bir kaplamadır. Kadın cinsel organı yani vajinaya spermin girmesine engel olarak hem kadının hamile kalmasını önler hemde cinsel yol ile bulaşan hastalıkların gelişmesini engeller.

Kondom (Prezervatif) Çeşitleri

Kondom (Prezervatif) Nedir? Erkeksel.com

Hastanelerde kullanılan eldivenlerin “lateks” isimli plastik yapısından oluşan türden kondomlar üretilmektedir. Bu tür plastikten yapılan prezervatifler cinsel yol ile bulaşan hastalıkları önleme de yardımcı olur. Plastik yerine doğal kondomlar da vardır. Kuzu dersinden yapılmış bu tip kondomlar diğerlerine göre pahalıdır fakat gebeliği önleme de etkisi vardır diğer özellikler konusunda bir farklı yoktur.

Kondom Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kondom (Prezervatif) Nedir? Erkeksel.com
  • Boyutu
  • Şekli
  • Kalın Kondomlar
  • Aromalı Kondomlar
  • Renkli Kondomlar  
  • Yukarıda bulunduğu gibi her şekle, malzeme yapısına, boyuta bağlı püf noktaları vardır. Standart kondomlar genellikle her erkek için uygundur Geniş prezervatiflerin yanı sıra dar ve sıkı rahatlık açısından bu boyutları da mevcuttur. Bir çoğu kondom markası uç kısmını yuvarlak yapar fakat bazı kondomlar ise boşalma esnasında sıvının ayrılması için uç kısım bulunmaktadır. Cinsel ilişki sırasında yırtılma, delinme, esneme gibi sorunlarla karşılaşılmaması için normal kondomlara nazaran extra kalınlık olanlar tercih edilir. Ekstra ince kondomlar da mevcut ancak yırtılma riskine karşı önerilmemektedir. Değişik aromalara sahip ve yağlanmayan aromalı kondomlar genellikle oral seks için kullanılabilir. Doğum kontrol yöntemi ve cinsel hastalıklardan korunma gibi etkisi olan renkli kondomlar bu amaçlar için kullanılmaktadır.

Kondom Nasıl Kullanılır

Kondom (Prezervatif) Nedir? Erkeksel.com

Paketinden çıkarmadan önce tırnaklarımızın veya varsa yüzüğümüzün kesmemesi için dikkatli olmamız gerekmektedir. Paketinden çıkardıktan sonra hava almayacak bir şekilde penise yerleşildikten sonra cinsel ilişki için hazır durumdadır.

Paketinden çıkardıktan sonra kullanılan prezervatif daha sonra çöpe atılmadılır. Almış olduğunuz veya kullanmış olduğunuz her kondom dispossible yani tek kullanımlıktır. Cinsel ilişki başlamadan kondom takılmış olmalıdır. Yağ bazlı vazelin gibi kremler, prezervatifin sızıntı yapmasına veya neden olabilir. Kadınlarda ise vajinal enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılan ilaçlar prezervatifin etkinliğini azaltabilir.

Öncelererde, sperm öldürücü ilaçlarla dezenfeksiyon işlemi uygulanan kondomların cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağladığı düşünülüyordu. Fakat geçtiğimiz zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar, spermisit içeren prezervatiflerin sık kullanımı koruma riskini artırdığı ve çeşitli hastalıklara yol açtığı gözlenmektedir.

Sizin de eklemek istediğiniz kısımlar varsa alt bölümde bulunan yanıt kısmından paylaşabilirsiniz.