Bilim adamları, insanlık hala hiç olmadığı kadar ortadan kalkmaya yakın olduğunu söyledi.

Ünlü “Kıyamet Saati” nin arkasındaki uzmanlar zamanı iki dakikadan gece yarısına kadar terk etti.

Kıyamet Saati: İnsanlık, eskisi gibi felakete hala yakın olduğunu söylüyor

O yıl geçen yıl seçildi ve Soğuk Savaş’ın derinliklerinde sadece 1953’te rakip olan bir sicile ulaştı.

Araştırmacılar saati aynı tutma kararının insanların rahatlaması gerektiği anlamına gelmediğini vurguladı. Aslında söyledikleri “yeni anormal” ifadesini yansıtıyor – dengesiz ve huzursuz edici bir durumun sıradan hale geldiği rahatsız edici bir durum.

Uzmanlar, “İnsanlık şimdi her ikisi de aşırı endişe ve acil ilgiye neden olacak iki eşzamanlı varoluşsal tehditle karşı karşıya.” “Bu büyük tehditler – nükleer silahlar ve iklim değişikliği – geçen yıl dünyadaki demokrasiyi baltalamak, bunlardan ve diğer tehditlerden gelen riski artırmak ve medeniyetin geleceğini olağanüstü tehlikeye atmak için artan bilgi savaşı kullanımıyla daha da şiddetlendi.

“Az önce tarif edilen karmaşık ve korkutucu gerçeklik hakkında normal bir şey yok.”

Kıyamet Saati’ni yöneten Atom Bilimcileri Bülteni, olumlu olmasının bazı nedenleri olduğunu kabul etti. ABD ve Kuzey Kore arasında geçen yıl özel bir odak noktası olan savaşçı söylemin sakinleştiğini belirtti.

Kıyamet Saati: İnsanlık, eskisi gibi felakete hala yakın olduğunu söylüyor

Ancak, siber saldırı tehdidi, ABD ve Rusya arasındaki gerginliğin devam etmesi ve iklim değişikliğiyle ilgili ilerleme eksikliği de dahil olmak üzere birçok kaygının dünyanın geçen yıl olduğu kadar tehdit altında olduğu anlamına geldiğini söylediler. Donald Trump’ın bir dizi önemli nükleer anlaşmadan vazgeçme kararı da dahil olmak üzere birçok alanda dünya geri adım attı.

Bilim adamları, “İnsanlık şimdi her ikisi de aşırı endişe ve acil ilgiye neden olacak iki eşzamanlı varoluşsal tehditle karşı karşıya.” “Bu büyük tehditler – nükleer silahlar ve iklim değişikliği – geçen yıl dünyadaki demokrasiyi baltalamak, bu tehditlerden ve diğer tehditlerden gelen riski artırmak ve medeniyetin geleceğini olağanüstü tehlikeye sokmak için artan bilgi savaşı kullanımıyla daha da şiddetlendi.”

Elleri gece yarısından uzaklaştırmak ve insanlığı sınırdan geri getirmek için elinden geleni yapmak için dünyaya yapılan bir ricada bulundu.

“Şimdiki zaman göründüğü gibi, geleceğe dair umutsuz veya önceden belirlenmiş hiçbir şey olmadığına bakın. Bülten, insanların yarattığı teknolojinin yarattığı tehlikeleri yönetebileceğine inanıyor. Nitekim 1990’larda Amerika Birleşik Devletleri ve ABD’nin liderleri Sovyetler Birliği, nükleer savaşı belirgin şekilde daha az muhtemel hale getiren ve Bülten’i Kıyamet Saati’nin dakika ibresi gece yarısından uzağa götürmeye cesurca yürüdü. “Dedi.

“Ancak, tehditlerin etkili bir şekilde karşı karşıya gelmeden önce tehditleri kabul etmeleri gerekiyor. Mevcut durum – nükleer, iklim ve bilgi savaşı tehditlerinin kesişen hepsinin, basitçe görmezden gelinmediği veya reddedilmediğinde yetersiz bir şekilde tanındığı ve ele alındığı – sürdürülemez. liderler ve vatandaşlar dikkatsizce bu yeni ve anormal gerçeklik içinde yaşarlar, dünyanın tarihi oranlardaki felaketi yaşama olasılığı daha yüksektir. ”