Erkeklere Yeni Bir Doğum Kontrol Yöntemi. Erkeksel.com

(ABD) Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüsü bünyesinde bulunan bilim insanları erkek bireyler için yeni bir doğum kontrol yöntemi keşif ettiklerini duyurdu.

Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre bulunan yeni yöntemin bir jel şeklinde olduğu duyuruldu. Bu jeli geliştirme aşamasında 420 çift ile test yapılıyor.

Bilim insanları bahsedilen jelin içerisinde bulunan maddeler erkek bireyin enerjisini düşürmeden sperm oluşumunu engellenmesini sağlayan iki çeşit bir hormon bulunduğunu uygulama şeklinin ise sırt bölgesine sürülerek yapıldığını açıkladılar.

Erkeklere Yeni Bir Doğum Kontrol Yöntemi. Erkeksel.com

Ulusal Çocuk Sağlığı bununla birlikte İnsan Gelişimi Enstitüsü de olmak üzere doğum kontrolü geliştirme programına önderlik etmektedirler. Aynı zamanda programın başında olan Diana Blithe “Jelin içerisinde progestin ve testosteron hormonları var.” 420 çiftin katılacağı bu test de jelin başarılı olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz. Doğum kontrol yöntemleri arasında kullanılan diğer yöntemlerin prezervatifler gibi yüzde 13’e varan başarısız oranları olduğu için yeni yöntemler araştırılmaya devam ediliyor. Fakat hormonal yöntemlere baktığımız da ise bu oran yüzde 7 seviyelerine kadar düşüyor. Erkek bireyler doğum kontrol yönteminde birden fazla seçeneğe sahip olurlarsa bazıları için daha uygun bir seçenek olabilir.

Hap Değil de Neden Jel?

Erkeklere Yeni Bir Doğum Kontrol Yöntemi. Erkeksel.com

Vücutta bulunan hormonların jel kullanarak vücuda dahil edilmesinin sebebi oral olarak alınan ilaçların testosteron hormonunu hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlaması. Jelin içerisinde bulunan bazı hormonlar sadece spermin üretildiği bölgeye müdahale edip testosteron hormonunu bloke ediyor. Vücutta bulunan diğer hormonlar testosteron hormonun yerini alıyor ve kanda dolaşmaya devam ediyor. Bu şekilde sperm dışında tüm fonksiyonlar hep olduğu gibi harekete devam ediyor.

Eğer 420 çift de bu testten başarılı bir şekilde çıkarsa yepyeni bir yöntem ortaya çıkacak ve aile planlamasında erkek ile kadının rolleri daha eşit seviyeler de olacak.

Hangi Zamanlarda Kullanıma Uygun Olacak

Erkeklere Yeni Bir Doğum Kontrol Yöntemi. Erkeksel.com

Projenin başında olan bilim insanları araştırmanın yaklaşık bir yıl süreceğini açıkladı ve devamında ise bu proje ekibinde yer alan doktorlardan Tara Narula ise Jelin ilk test aşamasında olduğunu üzerinde uzun süre çalışılması gerektiğini vurgulayarak yakın zamanda raflarda olmayacağınk söyledi.

Siz de eklemek istediğiniz görüşleri alt kısımda bulunan yanıt bölümünde belirtebilirsiniz.