Depresyon Seks Hayatınızı Nasıl Etkiliyor?

Depresyonun en belirgin belirtilerinden biri zihinsel sağlık uzmanlarının “anhedonia” dediği bir şeydir. Özet olarak, anhedonia, zevk aldığınız şeylere ilgi veya zevk kaybıdır ve birçok depresif adam için seks de dahil.

Lisanslı bir psikoterapist ve seks danışmanı olan Ian Kerner, “Erkekler moralsiz kaldığında, özgüvenleri azalmış, motivasyonları azalmış ve libidoları düşmüş olabilir” diyor. Bu sorunların herhangi biri veya tümü, cinsiyete olan ilginize veya performans göstermenize engel olabilir.

Kerner, “Sekse baktığınızda, temel olarak sizi heyecanlandıran ve uyandıran şeylerle ilgili” diyor. Bu arada, depresyon, heyecan ve uyanışı engelleyen bir durumdur. Bu yüzden depresyon ve seksin karışmaması şaşırtıcı değil.

Bazı popüler antidepresan ilaçların yani SSRI’ların libidoyu azaltabileceğini ve cinsel fonksiyonlara müdahale edebileceğini de ekliyor . Öyleyse depresyon, romantik yaşamınızı birçok farklı şekilde diz çöktürüyor olabilir. İşte bunlardan birkaçı.

Depresyon ve İlişki Cinsiyeti

Depresyon Seks Hayatınızı Nasıl Etkiliyor?

West Virginia Üniversitesi’nde iletişim profesörü olan doktora Liesel Sharabi , “İnsanlar moral bozduğunda seks, akıllarından en uzak şey olabilir” diyor .

Sharabi’nin 2015’te yayınlanan çalışmalarından birinde, bir adam depresyonunun, onun ortağı da dahil olmak üzere kimsenin yanında olmasını zorlaştırdığı hakkında konuşuyor. “Sadece yalnız kalmak istiyorum böylece kötü bir ruh hali içinde kalmam” diyor. Bu çalışmadaki bir başka adam “Her şey bir çaba gibi hissediyor” diyor.

İlginçtir ki araştırması, bir kişinin diğerinin depresyonda olduğu çiftlerin, her ikisinin de depresyona girdiği çiftlerden daha fazla cinsel zorluk yaşama eğiliminde olduğunu göstermiştir. Asimetri depresyonu, depresyondaki adamın ve eşinin cinsel olarak aynı sayfaya girmesini zorlaştırabilir.

“Bir adam kendisi hakkında kötü hissediyor, o kendinden emin ya da romantik ortağı ile bir bağlantı layık hissetmez olabilir,” ekler Amy Delaney , Doktora, asistan Illinois Millikin Üniversitesi’nde profesör ve yazar olan 2018 çalışmada depresyon ve cinsel yakınlık üzerinde .

Depresyon aynı zamanda erkekleri “yalnız ve yalıtılmış” olarak da bırakabilir ”diyor Delaney, eşiyle samimi olma arzusunu veya kabiliyetini etkileyebilir.

Seks Libido Hakkında Her Şey Değildir

Depresyon Seks Hayatınızı Nasıl Etkiliyor?

Erkek cinsel dürtü, genellikle bir erkeğin sahip olduğu ya da sahip olmadığı izole edilmiş kalitesi hakkında konuşulur bir futbolcunun 40 metre atma kabiliyeti veya eğilmeden birkaç içki içmek gibi. Gerçek çok daha karmaşık.

Delaney, “Depresyon hakkındaki literatürün çoğunda, arzu ve [cinsel] işlevlerin azalması üzerinde duruluyor” diyor Delaney. “Ama çiftler ile yaptığım araştırma, çok sayıda cinsel yakınlık mücadelesi katmanına işaret ediyor.” Bu zorlukların bazılarının “bilişsel”, diğerleri ise “etkileşimli” olduğunu söylüyor.

“Bilişsel zorluklar, benlik saygısı ve tecrit duyguları ile ilgili sorunları içerir” diye açıklıyor. “Çiftler hakkında konuşmak ve seks başlatmak için mücadele ettiklerinde etkileşimli zorluklar oluyor.” Bu barikatların tümü, romantik ve cinsel bir ilişkinin “tüm sistemini” bozacak şekilde sıraya girebiliyor. Bir örnek “girişim” olarak bilinen bir kavramdır.

“Müdahale, ortakların birbirlerinin günlük rutinlerini ve bireysel hedeflerini bozabileceklerine odaklanıyor” diye açıklıyor. “Yani, eşiniz havluyu yerde bıraktığında, size ve arkadaşlarınıza bowling gecesi için katılmayacağına ya da doktora gitmeye ihtiyaç duymadığından, spor salonuna gelememenizde müdahale olabilir.”

Normalde bu tür bir girişim önemli bir şey değil. Bu sadece bir ilişki içinde olmanın bir parçası. Ancak bir adam depresyona girdiğinde, eşinden daha fazla parazitlenme hissedebildiğini söylüyor. Bu yatak odasında zehir olan kızgınlık doğurabilir.

Bu ve diğer yollarla, depresyondan kaynaklanan cinsel zorluklar “ilişkinin dokusuna dokunuyor” diyor Delaney. Bu samimiyet sorunlarını çözmek, bazı libido geçişlerini çevirmek kadar kolay değil.

Depresyon Seks Yaşamınızı Etkilerse Ne Yapmalı?

Depresyon Seks Hayatınızı Nasıl Etkiliyor?

Delaney, bazı depresyondaki erkekler için çözümün ilaçları değiştirmek kadar basit olduğunu söylüyor.

Diğerleri için profesyonel danışmanlık gitmenin yoludur. Ancak, bir ilişkiniz varsa, eşinizi dahil etmek önemlidir. “Standart tedavi protokolleri gerçekten sadece bireye odaklanıyor” diyor. Ancak solo terapi sıklıkla bir erkeğin depresyonunun eşine ve bir bütün olarak ilişkisine olan etkilerini görmezden geliyor.

“Lensi [her iki ortağı] da içerecek şekilde genişleten bir tedavi yaklaşımını savunurum” dedi. “Çiftler birlikte çalışabiliyorsa. . . Ortakların depresyonuna eşlik eden cinsel samimiyet zorluklarını daha iyi ele alabilirler. ”

Kerner, seksten uzak durmanın da yardımcı olabileceğini söylüyor. Eğer yatak odasında mücadele ediyorsanız, masadan seks yapmanın baskıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini açıklıyor. “Özellikle seks konusunda çok fazla endişe duyuyorsanız – çok stresli veya suçlu ya da utandığınız bir şey varsa – seks molası vermek yardımcı olabilir.”

Bunun yerine, siz ve eşiniz diğer yakınlık biçimlerini deneyebilirsiniz – el ele tutuşmak, öpüşmek ve “dış görünüş” gibi şeyler. Bunu hissetmiyor musun? Belki tam tersi yaklaşımı deneyin: Ne hissettiğinize bakmaksızın, sadece yapın. Kerner, başlattıktan sonra hızlı bir şekilde seks yapmak için gelebilirsiniz.

Bu, her depresif adam için işe yaramayacağını ekliyor. Ancak, bir sabah koşusu gibi, egzersiz düşüncesini hayal ediyor olsanız bile kendinizi harika hissedebilir, hatırladığınız kadar eğlenceli olamayacağınızı hissetmeseniz bile çuvalın içine atlayabilirsiniz.

“Bu cinsel kıvılcımı yaratmaya ve onu beslemeye çalış” diye ekliyor. “Eşinizle seks yapmak neredeyse hiç bir zaman depresyonu daha da kötüleştirmez, ancak bu kendinize olan saygınızı artırabilir veya başka bazı palyatif etkiler yaratabilir.”