Pekala arkadaşlar, dürüst olun: Çarşaflarınızı ve havlularınızı ne sıklıkta yıkarsınız? Peki ya antreman pantolonun? Ve bayanlar – en son ne zaman sütyeninizi yıkadın? Danışmanın zor olabileceğini çok iyi biliyoruz, ama gerçekten bu kişisel eşyaları düşündüğünüzden çok daha fazla yıkamalısınız ve size nedenini açıklamak için buradayız.

Kirli Havlu ve Çarşaflarınız Bizi Kirletiyor

Çarşaflarınızı, Havlularınızı ve Temelde Her Şeyi Daha Sık Yıkamalısınız. Erkeksel.com

Her hafta banyo havlusu döndüren bir kişiyseniz, hijyen oyununuzu hızlandırmak isteyebilirsiniz. Business Insider , havluyu kullandığınız anda (sadece bir kez), “bakteri üreme alanı haline gelir; mantarlar, ölü cilt hücreleri, tükürük, anal ve idrar salgıları ve banyonuzda kalan birçok mikrop havluya atladı – tuvaletin damlacıkları dahil. “

Her kullanımdan sonra havlularınızı yıkamak gerçekçi olmayan bir istek gibi görünse de, New York Üniversitesi’nde bir mikrobiyolog olan Philip Tierno, onu üç kez kullanmanız konusunda ısrar ediyor , maks . Yani, eğer havlunuz kullanımlar arasında tamamen kuru kalırsa . Havlu kullanmak istediğinizde hala nemliyse, yıkanması gerekir. Havlularınızı önemli olanlarınızla paylaşmayı mı düşünüyorsunuz? Harika bir fikir değil. Kendi havlunuzdaki mikroplar zararlı olmayabilirken, diğer önemli organizmalar size staphylococcus aureus verebilir .

Çarşaflarınızı, Havlularınızı ve Temelde Her Şeyi Daha Sık Yıkamalısınız. Erkeksel.com

Tahmin edebileceğiniz gibi, nevresimleriniz de biraz TLC’ye ihtiyaç duyuyor. Banyo havlularınızın kötü olduğunu düşünüyorsanız, yatak çarşaflarınızın brüt ağırlığının iki katıdır. Havlularınızda bulunan insan kalıntısı türlerine ek olarak, çarşaflar hayvan tehlikesi, polen, kozmetik (yağlar ve kremler) ve toz akarları gibi kirli şeyleri alabilir. Doğal enkaz da mantarlarınızla yastığınızı tartıyor . Bu maddeler biriktikçe alerjilerinizi şiddetlendirebilir – neden burun tıkanıklığıyla uyandığınızı hiç merak ettiniz mi? Ama işte özellikle kaba bir gerçek: İnsanlar 26 galondan fazla ter üretirler .her yıl yataklarında … terin nereye gittiğini düşünüyorsun? Tierno çarşaflarınızın “muhtemelen haftada bir kez ortalama olarak yıkanması gerektiği” konusunda ısrar ediyor. Üst tabaka kullanmazsanız, bu da yorganınız için geçerli.

Fakat Bekleyin, Dahası Var

Çarşaflarınızı, Havlularınızı ve Temelde Her Şeyi Daha Sık Yıkamalısınız. Erkeksel.com

Hijyen söz konusu olduğunda, büyük ölçüde göz ardı edilen birkaç giysi öğesini merak ediyorduk. Bu yoga pantolonunu ne sıklıkla yıkamalıyız ki?

Muhtemelen senden daha fazla. Spor kıyafetlerinde terinizi çırpmanıza yardımcı olan aynı teknoloji aynı zamanda kir ve yağa da dayanıyor . Başka bir deyişle, yoga pantolonunuz kuru olduğundan, temiz oldukları anlamına gelmez. Dermatolog Dierdre Hooper söylediği gibi Şekli , “[bakteri ve maya] hala giysi kuruduğunda bile yapabilirsiniz ertesi gün muhtemelen daha yüksek sayıda da çoğalarak yaptıysanız bu giysilerden, üzerinde olacaktır.” Bu yüzden her aşınmadan sonra onları yıkayın. Yoga sınıf arkadaşlarınız size teşekkür edecek.

Demek hanımlar, şimdi şu sütyenleri tartışalım. Sütyeninizi sadece birkaç haftada bir yıkarsanız, yalnız değilsiniz – ama stratejinizi yeniden düşünmeniz gerekir. Dermatolog Josh Zeichner önerir Şekil beş giyer sonra kadınlar sütyen yıkama söyledi. Sadece beş. Ve spor sütyenleri?

Her seferinde yıkanmalıdırlar. Yoga pantolonunuz gibi, spor sütyeninizin ne zaman terlediğini her zaman söyleyemezsiniz. Öyleyse temiz kalmaya çalışalım (ve koklamak değil).