Bilim adamları, sevgiyle ilgili tüm soruların cevaplarını bulma arayışında, gerçekten şaşırtıcı sonuçlar ortaya koymuşlardır. Yaygın efsaneler debunking edildi ve ilişkiler hakkında gittikçe daha fazla yeni bilgiyi kabul etmek ve kullanmak zorundayız. Bazen bilim adamlarının ipuçları gerçekten yararlıdır ve aşkı bulmamıza ya da ilişkilerimizi bir dağılmadan kurtarmamıza yardımcı olur.

Erkeksel.com, sevginin ne olduğunu anlamak isteyenler için faydalı 7 yeni psikolojik çalışma buldu.

Her şey ilk öpücüğe bağlı.

7 Son Yıllarda Açıklanan Aşk ve İlişkiler Hakkında Beklenmedik Gerçekler

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada gelmiştir ortaya ilk öpücük için kullanılabileceğini  potansiyel bir adamın veya kadının uygunluk özelliklerini değerlendirir. Kural olarak, uzun süreli ilişkiler söz konusu olduğunda (özellikle kadınlar için) öpücükler gerçekten önemli olarak kabul edilir.

Sonuçlar, öpüşmenin birincil fonksiyonunun uyarılma seviyelerini yükseltmek olduğunu belirten ilk hipotezin aslında yanlış olduğunu göstermiştir.

25 yıldan fazla bir süredir birbirleriyle birlikte yaşayan insanlar benzer yüz özellikleri geliştiriyorlar.

Michigan Üniversitesi’nden bilim adamları gelmiş çalışılan eşler fiziksel görünümündeki yakınlaşma. Sonuçlar, birlikte 25 yıl sonra, görünürde benzerlikte bir artış olduğunu göstermektedir. Dahası, benzerlikteki artış bildirilen evlilik mutluluğu ile ilişkiliydi.

İncelenen bu fenomenin açıklamaları arasında, duygusal bir duygusallık teorisine dayanan biri umut verici olarak ortaya çıkmıştır. Bu teori, duygusal süreçlerin yüz kas sistemi ile düzenlenen vasküler değişiklikler ürettiğini varsayar.

İlk cinsel deneyim yaşı, gelecekteki romantik sonuçları tahmin eder.

Austin’deki Teksas Üniversitesi’nden bilim adamları, 19 yaşından sonra ilk cinsel deneyimlerinesahip olanların yetişkinlikte daha mutlu romantik ilişkilere sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğu sonucuna vardılar . Dahası, erken evlenme olasılıkları yoktur ve genel olarak konuşursak yaşamları boyunca daha az cinsel partner olur.

Daha sonra cinsel ilişkide olan deneklerin uzun süreli ilişkiler için daha güvenilir olduğu düşünülmüştür. Deney, çatışmaları daha iyi ele aldıklarını ve ortaklarına daha fazla sevgi ve sevgi gösterdiklerini gösterdi.

Romantik filmler, evliliklerin kurtarılmasına yardımcı olur.

7 Son Yıllarda Açıklanan Aşk ve İlişkiler Hakkında Beklenmedik Gerçekler

3 yıllık uzun bir çalışma, eşler romantik filmler izler ve tartışırsa boşanma riskinin azaldığını göstermiştir . Bu filmleri izledikten sonra, her iki taraf da birbirleriyle etkileşime girerken doğru ve yanlış ne yaptıklarını daha iyi anlıyor. Dolayısıyla daha az çatışma ve yanlış anlaşılma var.

Sevilen birinin fotoğrafı ağrıyı azaltır.

Yeni bir çalışma gösterir o sadece sevgili bir resmine bakarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Sevilen birinin elini tutmak veya ona dokunmak aynı şekilde yardımcı olur. Çalışma, erkek arkadaşlarıyla en az 6 aydır iyi ilişkiler içinde olan kadınları içermektedir. Deney sırasında, erkek arkadaşlarının, yabancılarının ve bir sandalyenin resimlerine bakarken ağrı seviyelerini bildirdiler.

Ortakların ortakları kadınların acıya katlanmasına gerçekten yardımcı oldu. Sosyal desteğin bir eylemle veya kelimelerin yardımı ile ifade edilmesi gerektiğini sık sık düşünüyoruz. Ancak deney, bir resmin bile büyük bir etkisi olabileceğini kanıtlıyor.

Modern evlilikler kendini gerçekleştirmeyi gerektirir.

Eli J. Finkel, Northwestern Üniversitesi’nden meslektaşları ile birlikte, boşanmaya sebep olan temel nedenleri inceledi . Sonuçlar modern ilişkilerde, ortakların daha fazla psikolojik memnuniyet beklediklerini, geçmişte ise güvenlik gereksinimlerini karşılamak istediklerini göstermiştir.

İnsanlar evliliklerinin kendilerine saygı duymalarını ve kendini gerçekleştirme ihtiyaçlarını karşılamalarında yardımcı olacağını düşünüyor. Bu ihtiyaçları karşılamak için yeterli zaman yatırımı ve psikolojik kaynak gerekmektedir. Yeterli kaynak yoksa veya ortaklardan biri çaba göstermek istemiyorsa, diğer ortak hayal kırıklığına uğrar. Bu durumda, diğer ortak, hayal kırıklığına uğramamak için evlilik beklentilerini yeniden gözden geçirmek zorundadır.

Yüksek IQ’lu erkeklerin eşlerini aldatma olasılığı daha düşüktür.

7 Son Yıllarda Açıklanan Aşk ve İlişkiler Hakkında Beklenmedik Gerçekler

Saint Louis Üniversitesi’nden bilim adamları, daha yüksek IQ’lara sahip erkeklerin ortaklarını aldatmalarının daha az olası olduğunu keşfetti . Yazarlar binlerce yetişkin ve gençten oluşan anketlerin sonuçlarını analiz etmiş ve daha akıllı erkeklerin tek eşlilik ve cinsel ayrıcalıklara değer verdiğini ortaya koymuştur .

Kadınlara gelince, IQ seviyelerinin sadakatleri üzerinde hiçbir etkisi yoktu.

Sizin için en ilginç olan paragraf hangisiydi? Bu listeye eklemek istediğiniz sıra dışı gerçekler var mı?